Вести
VR

Како да се користи и вообичаени проблеми на машината за сечење челични прачки?

јуни 14, 2024
Како да се користи и вообичаени проблеми на машината за сечење челични прачки?

Обично купувачите имаат многу прашања откако ќе купат машина за сечење челични прачки од странство. Денес ќе одговорам на вашите најчесто поставувани прашања, како и на некои клучни прашања кои купувачите често ги поставуваат и се надевам дека ќе можете да поставите повеќе прашања или да не контактирате.


1F
Што е машина за сечење челични прачки?Машина за сечење арматура е машина која се користи за сечење метал.


Машината за сечење арматура има широк спектар на намени, како што се мостови, тунели, брзи железници, градежништво и други инфраструктурни индустрии.


Оваа машина има многу модели според големината и конфигурацијата. Според барањата за изградба, изберете го соодветниот модел, кој може ефикасно и брзо да ги обработи челичните шипки во одредената должина и да ја подобри ефикасноста на инженерската конструкција.

2F
Која е функцијата на машината за сечење челични прачки?


Главната функција на машината за сечење челични прачки е брзо сечење.


Може брзо да сече разни материјали, како кружен челик, квадрат, рамен челик и разни спецификации на арматура.
3F
Кои се безбедносните мерки за користење на секач за арматура?


(1) Градежните работници треба да обрнат внимание на мерките за безбедност: како што се носење заштитни шлемови и изолациски ракавици, носење изолациони чевли и носење маски. Градежната облека треба да биде широка и соодветна. Ако се премногу лабави, лесно се заплеткуваат во машината. Ако се премногу тесни, ќе биде незгодно да се работи. Градежните работници не треба да носат накит за да спречат да паднат во машината, предизвикувајќи оштетување на машината и лична повреда.


(2) Треба да се преземат безбедносни мерки за време на градежниот процес: Операторите треба да држат безбедно растојание помеѓу нивните тела и опремата за време на работата и им е забрането да ги ставаат рацете или телата премногу блиску до опремата за да избегнат несреќи.


(3) Треба да се преземат безбедносни мерки за градежната опрема: Градежната опрема треба да биде поставена на отворен простор, а градежната опрема треба да има сертификати за квалитет и безбедност и сертификати за сообразност. Градежната опрема треба да биде опремена со уреди за спречување истекување и уреди за спречување на притискање на рацете. Пред изградбата, проверете дали завртките на опремата се лабави, дали жиците се скршени, дали маслото за подмачкување е доволно и дали опремата работи ненормално откако ќе се вклучи напојувањето.


(4) Носете заштитни очила: заштитете ги очите од оштетување од остатоци и искри.


(5) Носете навлаки за уши: намалете го влијанието на високата бучава врз слухот.
4F
Како да ракувам со машината за сечење арматура?


Изберете отворен простор за инсталирање на секачот на арматурата.


Поврзете ја машината со стабилен извор на енергија. Проверете дали кабелот е правилно покриен за никој да не може да го сопне. Бидејќи машината работи на масло, исто така ќе треба внимателно да го истурите маслото во уредот.


Користете ја безбедносната проверка за да проверите дали се преземени сите мерки на претпазливост. Машината може да биде опасна ако не се преземат мерки на претпазливост. Погрижете се да останете на безбедно растојание од машината.


На страната на машината ќе најдете долга рачка слична на стап. Ова се нарекува пресечена рачка на спојката. Кога ќе го повлечете, сечилото ќе се сече напред-назад, а кога ќе престанете да влечете, ќе престане по сечењето на еден удар. Можете да ја прилагодите должината на сечената рачка на спојката за удобно да го контролирате процесот на сечење.


Пред да започнете со сечење, означете ја арматурата што сакате да ја исечете. Застанете на најмалку 2 стапки подалеку од главата на машината и поставете ја арматурата во положбата за сечење на главата во форма на буквата У според бројот на различни типови на арматури што машината може да ги исече истовремено.


Повлечете ја исечената рачка на спојката и пуштете ја. Активното сечило ќе ја пресече арматурата и ќе се врати во првобитната положба. Моторот обезбедува доволно моќност на сечилото за сечење за да обезбеди нормално сечење во текот на целиот процес на сечење.


Повторете ги чекорите во иднина.
5F

Кои се предностите на машината за сечење челични прачки?
1. Во споредба со традиционалните машини за сечење тркала за мелење, тој е поефикасен


2. Може да сече широк спектар на материјали, како што се тркалезен челик, рамен челик, челик со навој итн.


3. Може да ги задоволи градежните потреби на оператори со различни висини


4. Различни ножеви може да се прилагодат за да се задоволат потребите за сечење специјални материјали, како што е инсталирање специјални ножеви за аголно железо за да се задоволат потребите за аголно сечење железо
6F
Како да изберам (купам) машина за сечење челични прачки што ми одговара?


Изберете го вистинскиот модел на машина врз основа на буџетот, обемот на проектот и видот на челикот што се обработува.


Оценете го капацитетот и ефикасноста на сечењето: да одговара на обемот на работа и распоредот на проектот.


Обезбедете безбедност и леснотија на ракување: дајте им приоритет на моделите со безбедносни карактеристики и прифатлива работа за корисникот за да ја подобрите безбедноста и ефикасноста при работа.


Изберете производител со одлична услуга по продажбата: изберете реномиран производител кој обезбедува сигурна техничка поддршка по продажбата за да ги реши сите проблеми навремено.


Споредете ги цените и вредноста: споредете ги цените и проценете ја исплатливоста на различните модели за да обезбедите вредност за парите.


Резиме: Кога купувате машина за сечење арматура, не заборавајте да им дадете приоритет на производителите со добра репутација, стабилен квалитет и одлична услуга по продажбата. Неопходно е да се повикате на фактори како што се капацитетот за сечење, безбедносните карактеристики, леснотијата на ракување и економичноста во исто време за да се донесе информирана одлука.


Со избирање на вистинската машина и следење на правилните упатства за употреба, машината за сечење арматура може значително да ја подобри ефикасноста на работата, да го намали интензитетот на трудот и да придонесе за успехот на градежниот проект.7F
КРАЈ


Ние сме кинески производител специјализиран за производство на машини за сечење арматура. Имаме 29 години работно искуство, 7 професионални инженери и 3 локални фабрики. Долгогодишното искуство ни овозможи да имаме повеќе од 1000 клиенти во 128 различни земји низ светот.


Ако имате какви било прашања во врска со машината за сечење арматура и ви треба нашата помош, секогаш можете да не контактирате, со нетрпение очекуваме да слушнеме од вас и да воспоставиме добро деловно партнерство со вас.Основни информации
 • Основана година
  --
 • Тип на бизнис
  --
 • Земја / регион
  --
 • Главна индустрија
  --
 • Главни производи
  --
 • Претпријатие правно лице
  --
 • Вкупно вработени
  --
 • Годишна излезна вредност
  --
 • Извозен пазар
  --
 • Соработени клиенти
  --

Испратете го вашето барање

Изберете друг јазик
English
O'zbek
Українська
svenska
Polski
dansk
русский
Português
한국어
français
Español
Deutsch
العربية
italiano
日本語
简体中文
繁體中文
Afrikaans
አማርኛ
Azərbaycan
Беларуская
български
বাংলা
Bosanski
Català
Sugbuanon
Corsu
čeština
Cymraeg
Ελληνικά
Esperanto
Eesti
Euskara
فارسی
Suomi
Frysk
Gaeilgenah
Gàidhlig
Galego
ગુજરાતી
Hausa
Ōlelo Hawaiʻi
हिन्दी
Hmong
Hrvatski
Kreyòl ayisyen
Magyar
հայերեն
bahasa Indonesia
Igbo
Íslenska
עִברִית
Basa Jawa
ქართველი
Қазақ Тілі
ខ្មែរ
ಕನ್ನಡ
Kurdî (Kurmancî)
Кыргызча
Latin
Lëtzebuergesch
ລາວ
lietuvių
latviešu valoda‎
Malagasy
Maori
Македонски
മലയാളം
Монгол
मराठी
Bahasa Melayu
Maltese
ဗမာ
नेपाली
Nederlands
norsk
Chicheŵa
ਪੰਜਾਬੀ
پښتو
Română
سنڌي
සිංහල
Slovenčina
Slovenščina
Faasamoa
Shona
Af Soomaali
Shqip
Српски
Sesotho
Sundanese
Kiswahili
தமிழ்
తెలుగు
Точики
ภาษาไทย
Pilipino
Türkçe
اردو
Tiếng Việt
Xhosa
יידיש
èdè Yorùbá
Zulu
Тековен јазик:Македонски